Kominek szczególnie doceniany jest w długie jesienne i zimowe wieczory. Daje nie tylko ciepło, ale także kojące światło oraz przyjemną atmosferę. Zepsuć ją jednak może brudna, okopcona szyba kominka, która zasłania piękny widok migoczącego ognia. Im gorszego surowca używamy, tym szyba brudzi się znacznie szybciej. Najwolniej, jeśli stosujemy brykiet oraz suche drewno. Jeśli jednak palimy mokrym drewnem lub materiałami do tego nieprzystosowanymi, zabrudzenia pojawiają się z dnia na dzień. Czym wyczyścić szybę od kominka?

Sposoby na czysty kominek

Gromadzący się na szybach kominków czarny, tłusty osad to sadza. Aby się jej pozbyć mamy do wyboru specjalistyczne preparaty oraz domowe sposoby. Sięgając po pierwszą grupę specyfików należy pamiętać, że choć zwykle błyskawicznie usuwają wszelkiego rodzaju zabrudzenia, do ich wytworzenia producenci stosują silne związki chemiczne, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Trzeba używać ich niezwykle ostrożnie, najlepiej w rękawicach ochronnych i przy otwartym oknie, aby zapewnić właściwą cyrkulację powietrza. Dobrze sprawdzają się nie tylko specyfiki dedykowane do kominków, ale także do piekarników i grilli. Zwykle niewielka ilość naniesiona na wilgotną szmatkę jest wystarczająca do wyczyszczenia szyby, ale jeśli zabrudzenia są uporczywe, można wspomóc się specjalnym skrobakiem do płyt ceramicznych.

Znacznie tańszym rozwiązaniem i bardziej przyjaznym dla środowiska, lecz równie skutecznym będzie sięgnięcie po tradycyjne preparaty, jak na przykład amoniak, soda oczyszczona, ocet spirytusowy czy zwykły płyn do mycia naczyń. Wystarczy ich niewielka ilość na mokrej, miękkiej gąbce, aby pozbyć się zanieczyszczeń. Połysku nadamy szybie za pomocą czarno-białych gazet lub płynu do mycia okien. Jeśli wciąż zastanawiasz się, czym czyścić szybę w kominku, wybór odpowiedniego środka powinien być głównie uzależniony od stopnia zabrudzenia szyby. Delikatne zabrudzenia usuwajmy naturalnymi preparatami, a okazjonalnie stosujmy specjalistyczne preparaty.

Czysta i lśniąca szyba od kominka krok po kroku

  1. Przygotuj papierowe ręczniki, wilgotną miękką gąbkę, ściereczkę, naturalny lub chemiczny preparat do usuwania sadzy, rękawiczki ochronne oraz worek na śmieci.
  2. Zabezpiecz podłogę pod kominkiem foliami lub gazetami. W przypadku wyjątkowo uporczywych zabrudzeń, zdejmij drzwiczki i wyczyść szybę na zewnątrz lub w garażu.
  3. W przypadku delikatnych zabrudzeń nanieś na szybę kilka kropel płynu do mycia naczyń, roztworu z sody oczyszczonej, octu spirytusowego lub amoniaku. Potrzyj i zbierz brud czystą szmatką. Jeśli borykasz się z silniejszymi zanieczyszczeniami, najpierw użyj płynu do mycia naczyń, aby zebrać pierwszą warstwę brudu. Następnie użyj specjalistycznego preparatu, który rozpuści pozostałości. Jeśli tak się nie dzieję, spryskaj nim szybę i pozostaw na kilka minut, a następnie zbierz zabrudzenia. Szybę myjemy od góry do dołu.
  4. Wypoleruj szybę za pomocą płynu do mycia okien lub użyj czarno-białych gazet (kolorowe magazyny nie zdadzą egzaminu).

Lepiej zabezpieczyć, niż skrobać

Istnieją sposoby, aby cieszyć się czystą szybą od kominka na dłużej. Niektóre wkłady pochodzące od renomowanych producentów są wyposażone w kurtynę powietrzną lub powłokę, która ogranicza brudzenie. A jak zabezpieczyć szybę kominka przed okopceniem, jeśli nie posiadamy tego typu sprzętu? Wystarczy stosować się do kilku podstawowych zasad.

  • Nie pal w kominku mokrym drewnem lub materiałami niedozwolonymi! Stosowanie tego typu paliwa obniża temperaturę spalania, przez co osmala się szyba, w kominie mamy więcej sadzy, a ciąg osłabia się.
  • Nie stosuj także drewna iglastego. Choć ma wyższą kaloryczność, spala się szybciej, a znajdująca się na nim żywica dodatkowo brudzi szybę.
  • Wybieraj jedynie wkłady kominkowe pochodzące ze znanego źródła, od renomowanych producentów, najlepiej z systemem ograniczającym brudzenie się szyby. Prawidłowo dobierz także moc wkładu (najlepiej utrzymuj temperaturę 500° C).
  • Zbyt mocno nie przymykaj szybra regulującego proces spalania.
  • Zapewnij dobry dopływ powietrza do paleniska.