Kominek w naszym domu to świetna atrakcja i ozdoba. Jednak, żeby cieszyć się nim w pełni, musimy zadbać o odpowiednie drewno. Jakie gatunki do tego się nadają? Czego należy unikać? W artykule odpowiemy na te pytania.

Które drewno jest lepsze – iglaste czy liściaste?

Pierwszą decyzją, którą musimy podjąć przy wyborze drewna do kominka, jest jego rodzaj. Już na wstępie warto zaznaczyć, że gatunki iglaste nie są zalecane. Główną tego przyczyną jest duża ilość żywicy, którą to drewno posiada. Pod wpływem wysokiej temperatury zaczyna ona strzelać. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku kominków otwartych, gdzie nawet drobne odłamki mogą spowodować poważny pożar. Dodatkowo w czasie parowania na szybie kominka osadza się substancja, która pozostawia po sobie brzydkie plamy. Są one niezwykle ciężkie do usunięcia. Nie można też zapominać, że gatunki iglaste produkują dużo dymu i sadzy, które mają negatywny wpływ na drożność przewodu kominowego.

Z tych względów warto zdecydować się na gatunki liściaste. Zazwyczaj są bardzo suche, co przekłada się na dużą ilość ciepła, które wydzielają. I chociaż nie palą się tak żywym płomieniem, jak mokre gatunki, to trwa to znacznie dłużej. Chociaż przy zakupie wydamy więcej pieniędzy, to rzadziej będziemy musieli to robić. Dzięki temu na dłuższą metę jest to bardziej opłacalne.

Nie można zapomnieć, że do palenia w kominku nie wolno używać drewna, które było pokryte różnego rodzaju preparatami chemicznymi.

Jaki gatunek drewna wybrać?

Chociaż już wiemy, że najlepszą opcją jest drewno z drzew liściastych, to wciąż mamy do wyboru wiele gatunków. Każdy z nich różni się od siebie jakością i właściwościami. Najbardziej popularne rodzaje to:

  • grab: uznawany jest za najwyższej jakości drewno opałowe. Nie daje wielkiego płomienia, ale minie bardzo dużo czasu, zanim ulegnie całkowitemu spaleniu. Jednocześnie daje duże ilości ciepła.
  • buk: jest nieco tańszą propozycją od grabiny. Jednakże posiada podobną zawartość kory. Dzięki temu również płonie długo i daje mnóstwo ciepła.
  • drzewa owocowe: jest to idealna opcja dla osób, które szukają czegoś więcej niż ciepło w kominku. Takie gatunki jak śliwa, jabłoń czy grusza roznoszą po domu wyjątkowy zapach. Niektórzy używają ich do wędzenia.
  • olcha: charakteryzuje się dużo niższą kalorycznością od poprzedników. W związku z tym potrzeba znacznie więcej drewna, żeby wzniecić wystarczająco duży płomień do ogrzania domu.