Dlaczego inwestorzy tak chętnie decydują się na wprowadzenie do swoich domów kominka? Chcą mieć możliwość zorganizowania romantycznego wieczoru przy trzasku drewna. Jednym z najważniejszych aspektów wpływających na efekt wizualny jest obudowa kominka. Jaką wybrać?
Zastanawiasz się, jak obudować kominek? Poznaj kilka najbardziej popularnych propozycji
Podstawą jest, aby obudowa kominka została wykonana z materiałów niepalnych oraz dobrze przewodzących ciepło. Najczęściej wybierane warianty to:
1. Płyty gipsowo-kartonowych.
Wybierając to rozwiązanie, masz szerokie pole do popisu, jeżeli chodzi o aranżację wnętrza. Geometryczna bryła o ostrych kątach lub nieco zaokrąglona to najczęściej wybierane wersje. Kominek w takiej odsłonie można pomalować na kolor ścian, przez co subtelnie wtopi się w ich strukturę. Można także zdecydować się na kontrastowy odcień, aby uzyskać nietuzinkowy efekt.
Obudowa z płyt gipsowo-kartonowych sprawdzi się najlepiej we wnętrzach minimalistycznych oraz nowoczesnych. Jest to rozwiązanie proste, a jednocześnie bardzo eleganckie. Pamiętaj, aby wybrać płyty o zwiększonej odporności na ogień, dodatkowo wzmocnione włóknem szklanym. Dzięki temu materiał nie będzie wypaczał się pod wpływem długotrwałego działania wysokich temperatur.
2. Cegły.
Zastanawiasz się, jak zabudować kominek, aby wpasować go w klasyczną aranżacje wnętrza? Dobrym rozwiązaniem nadającym wnętrzu rustykalnego charakteru będzie wybór cegły w naturalnym kolorze. Z tego materiału można wykonać także inne elementy dekoracyjne we wnętrzu, przez co kominek będzie z nimi tworzył spójną całość.
Cegła jest materiałem bardzo dobrze akumulującym ciepło i wolno oddającym je do otoczenia. Wnętrze będzie dogrzewane jeszcze na długo po wygaśnięciu paleniska.
3. Kamień.
Cienkie, kamienne płyty również stworzą niesamowitą obudowę kominka. Można zdecydować się na te wykonana z:
• marmuru,
• trawertynu,
• piaskowca.
Kamień układa się na specjalnie do tego celu przygotowanym stelażu. Całość wygląda bardzo elegancko.
Dowiedz się, jak obudować kominek z płaszczem wodnym
Jeżeli zdecydujesz się na zakup kominka z płaszczem wodnym, musisz dowiedzieć się, jak zabudować kominek krok po kroku, ponieważ procedura wygląda nieco inaczej niż w przypadku wkładów powietrznych. Podstawą jest tu właściwe zaizolowanie wkładu, tak, aby mógł się szybko nagrzewać podczas rozpalania oraz, aby wolno tracił energię podczas palenia.
Wkład kominkowy ustawia się na stalowej podstawie, a gdy całość zostanie wypoziomowana, można przejść do wykonania obudowy kominka. Zatem, jak wybudować kominek w tym wariancie?
1. Zabudowa z pustaków, cegieł lub innych materiałów przeznaczonych do budowy ścian.
2. Zabudowa sucha wykonana ze stalowych profili lub płyt gipsowych.
W obu przypadkach należy wewnątrz obudowy zastosować kominkowe płyty izolacyjne. W końcu podstawą jest, aby zabudowa była szczelna. Należy także pamiętać, aby w przypadku takich kominków nie robić dużych otworów wentylacyjnych w zabudowie.
Jeżeli chodzi o styl, w jakim zostanie wykonany kominek, to już zależy od indywidualnych preferencji inwestora. Są jednak pewne aspekty, które podwyższają sprawność paleniska:
• kamienny parapet pod drzwiczkami,
• kamienne lub stalowe płyty wokół i nad drzwiczkami.
Teraz już wiesz, jak zamontować kominek. Wystarczy jedynie przystąpić do prac, aby cieszyć się ze sprawnego działania systemu w domu.
Dodaj komentarz