Na rynku są dostępne różne modele kominków, różniące się przede wszystkim typem paliwa, które można w nich stosować. W poniższym tekście nieco bliżej przyjrzymy się tradycyjnemu kominkowi opalanemu drewnem oraz jego bardziej ekologicznej alternatywie, czyli biokominkowi. Dowiedz się więcej na temat obu tych rozwiązań i przekonaj się, które z nich jest lepszym wyborem właśnie dla Ciebie! Bardzo ważne są także odpowiednio dobrane wkłady kominkowe, których wybór musi być dobrze przemyślany i dopasowany.

Najważniejsze różnice między tradycyjnym kominkiem a biokominkiem

Wiele firm ma w swojej ofercie wysokiej jakości biokominki i oferuje ich montaż na terenie Lublina i okolic. Podobnych usługodawców znajdziesz także w każdym innym regionie Polski. Pamiętaj, aby dobrze przemyśleć swój wybór i postawić na rozwiązanie, które najlepiej spełni Twoje oczekiwania. W razie wątpliwości możesz skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty od sprzedaży i montażu kominków. Pomoże Ci wybrać najlepsze urządzenie do Twojego obiektu. Czym mogą się różnić kominki tradycyjne od biokominków?

Rodzaj paliwa

Najważniejsza różnica dotyczy rodzaju paliwa stosowanego w tradycyjnym kominku i biokominku. W pierwszym przypadku jest to drewno. Musi mieć odpowiednie parametry – przede wszystkim poziom wilgotności. W biokominkach używa się natomiast bioetanolu w postaci płynu lub żelu. Podczas jego spalania nie dochodzi do powstawania dymu, sadzy, popiołu ani nieprzyjemnego zapachu.

Biokominek jest też zdecydowanie czystszy niż tradycyjny kominek. Przechowywanie biopaliwa nie sprawia większego problemu, podczas gdy w przypadku drewna należy zadbać o to, aby nie było ono narażone na działanie wilgoci.

Koszty zakupu i montażu

Koszt zakupu i montażu tradycyjnego kominka jest wyższy niż w przypadku biokominka. Jest to związane głównie z tym, że do jego montażu potrzebny jest odpowiedni komin. Jeśli więc szukasz ekonomicznego rozwiązania, biokominek będzie dla Ciebie dobrą propozycją.

Proces montażu

W przypadku tradycyjnego kominka jest on o wiele bardziej skomplikowany i wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Najlepiej więc zlecić to zadanie fachowcom, którzy przeprowadzą wszystkie prace sprawnie i profesjonalnie. Dzięki temu zyskasz pewność, że kominek będzie funkcjonalny, a przede wszystkim bezpieczny. Model tradycyjny wymaga montażu rur spalinowych oraz kominów, co może być dodatkowym utrudnieniem.

Montaż biokominka jest o wiele łatwiejszy, dlatego można sobie z nim poradzić samodzielnie. Wystarczy zapoznać się z instrukcją producenta i postępować zgodnie z poszczególnymi krokami.

Ograniczenia korzystania z urządzenia

Ze względu na duże zanieczyszczenie powietrza we wszystkich krajach Unii Europejskiej wprowadzane są regulacje mające na celu zmniejszenie skali tego problemu. Jedną z nich jest zakaz palenia w kominkach, gdy zawartość pyłów w powietrzu przekracza 50 μg/m³. Dotyczy to jednak wyłącznie domów, w których kominki są dodatkowym źródłem ogrzewania. W niektórych regionach kraju stosowane są dodatkowe ograniczenia. Urządzenie musi więc spełniać określone wymagania, zgodne z normami dotyczącymi emisji spalin.

W przypadku biokominków nie ma takich ograniczeń. Ponadto sprawdzają się one nie tylko w domach jednorodzinnych, lecz także w mieszkaniach czy biurach.

Aspekt wizualny

W przypadku obu typów kominków można podziwiać palący się ogień. Jednak dla wielu osób modele tradycyjne są dużo ładniejsze. Płomień w nich jest większy, co pomaga stworzyć przytulną atmosferę. Ogień w biokominkach najczęściej jest mniej efektowny.

Możliwości grzewcze

Pod tym względem tradycyjne kominki znacząco przewyższają biokominki. Mogą ogrzewać zarówno pomieszczenia, w których się znajdują, jak i pozostałą część budynku. Wystarczy wybrać model z płaszczem wodnym lub systemem dystrybucji gorącego powietrza. Będzie ono rozprowadzane przez system wywiewno-nawiewny po całym domu.

Biokominek najczęściej pełni funkcję grzejnika, który jest w stanie jedynie w ograniczonym stopniu dogrzać pomieszczenie. Jest więc mniej praktyczny.

Co wybrać: kominek tradycyjny czy biokominek?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż wszystko zależy od Twoich potrzeb oraz możliwości, jakie stwarza Twoje mieszkanie. Jeśli masz odpowiednie miejsce, w którym istnieje szacht kominowy lub jego budowa nie stanowi większego problemu, możesz z powodzeniem postawić na tradycyjny kominek do domu. Wprowadzi on do wnętrza przytulną atmosferę oraz będzie stanowić dodatkowe źródło ciepła. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że jego zakup i montaż to zdecydowanie droższe przedsięwzięcie.

Jeśli natomiast chcesz sprawić, aby w pomieszczeniu było przyjemniej, ale bez ponoszenia wysokich kosztów i dużego nakładu pracy, postaw na biokominek. Takie rozwiązanie to dobry pomysł głównie ze względu na aspekty wizualne oraz niższe koszty eksploatacji. Takie urządzenie uprzyjemni relaks wszystkim domownikom.

Zarówno kominki tradycyjne, jak i biokominki mają swoje wady i zalety. Każde z nich pomagają stworzyć wyjątkową atmosferę. Te drugie są zdecydowanie łatwiejsze w montażu oraz późniejszym użytkowaniu. Nie wymagają bowiem czyszczenia paleniska czy wybierania popiołu. Mimo to zdaniem wielu osób tylko kominki tradycyjne dobrze spełniają swoją funkcję, gdyż są znacznie lepszym źródłem ciepła. Wybór należy do Ciebie!