Instalacja kominka w pokoju gościnnym byłaby spełnieniem marzeń wielu osób. Jest to bardzo romantyczny dodatek, który potrafi nie tylko dodać domowi miłego i przytulnego klimatu, ale jest też praktycznym udogodnieniem pozwalającym na ogrzanie nawet całego domu! Jaki więc powinien być kominek i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Czy warto inwestować w kominek z płaszczem wodnym? Takie pytania powinien zadać sobie każdy, kto planuje spełnić wspomniane już wcześniej marzenia!

Kominek z płaszczem wodnym – jak działa i co to takiego?

Wdzięczna nazwa „kominek z płaszczem wodnym” kryje w sobie technologiczne rozwiązanie pozwalające na wykorzystanie ciepła ze spalanego drewna do ogrzewania domu. Taki opis jednak pasuje również do zwykłego kominka z instalacją grzewczą. W przypadku kominka z płaszczem wodnym nie ogrzewa się jednak samego powietrza, ale wodę przepływającą później przez tradycyjną instalację grzejników centralnego ogrzewania. Pozwala to na lepsze wykorzystanie generowanego w reakcji spalania ciepła, co może być dobrą alternatywą dla kotłów opalanych drewnem. Kominek z płaszczem wodnym nie różni się zauważalnie wyglądem od tradycyjnego kominka. Jednak w jego wnętrzu ukryty jest specjalny wkład, przez który przepływa woda zasilająca później grzejniki.

Wkład z płaszczem wodnym – działanie

Wnętrze kominka z płaszczem wodnym traktuje się jak wnętrze pieca na drewno. Wokół najbardziej nagrzewających się miejsc komory spalania (zwykle tuż ponad nią i w dolnej części komina) instaluje się system rurek miedzianych lub innego rodzaju pojemników, przez które przepływa woda. W trakcie, kiedy kominek jest rozpalony, ciecz ogrzewa się, by następnie trafić do układu centralnego ogrzewania i oddać energię cieplną w pozostałych pomieszczeniach domu. Takie rozwiązanie może okazać się znacznie tańsze niż np. ciągle drożejące paliwo do pieców olejowych lub stać się korzystną alternatywą dla centralnego ogrzewania z sieci miejskiej. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie nie może być jedynym, jakie w domu zostanie zastosowane!

Kominek z płaszczem wodnym – jak działa to dobrze, a jak nie to co?

Nie chodzi tu bynajmniej o awarię, bo raczej w takim kominku niewiele może się popsuć. Wyobraźmy sobie jednak sytuację, w której zimą (przy sporych mrozach) wszyscy lokatorzy wyjeżdżają na długi czas z domu. Nie ma kto w kominku z płaszczem wodnym napalić, a więc całe domostwo nie jest ogrzewane. Dochodzi do znacznego wychłodzenia się budynku, co może nawet doprowadzić do zamarzania wody w rurach, gromadzenia się wilgoci w domu i rozwoju grzybów, a nawet tzw. zaciągania wody przez ściany. Tak potraktowany dom trzeba będzie mocno nagrzewać i osuszać, co może wiązać się z wysokimi kosztami.

Dlatego właśnie należy pamiętać, aby kominek z płaszczem wodnym miał jakąś alternatywę, która może działać, kiedy nikogo nie ma w domu. Ma to być jedynie miła alternatywa, która pozwoli zredukować koszty ogrzewania domu przy jednoczesnym komforcie posiadania kominka! Do tego doliczyć należy rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki i ich usytuowanie. Dowiadujemy się z niego, że kominek z płaszczem wodnym powinien działać w instalacjach grzewczych systemu otwartego, aby zapobiec kumulacji ciepła i ciśnienia wewnątrz układu. Od 2009 r. jednak prawo pozwala na wyposażenie takiej instalacji w urządzenie do redukcji nadmiaru ciepła w instalacjach do 300 kW (kominek zapewne nie przekroczy 40 kW!), by w pełni wykorzystać wydajność układów zamkniętych. W systemach zamkniętych stosuje się przeponowe wymienniki ciepła, które oddzielają dwa obiegi (zamknięty i otwarty) ciepła. Są to bardzo istotne względy bezpieczeństwa stosowane przy układach na paliwo stałe (w tym przypadku drewno). 

Ciepła woda w kranie ogrzana w kominku?

Kominki z płaszczem wodnym są na tyle wydajne, że pozwalają również na wykorzystywanie ogrzanej w nich wody do celów sanitarnych. Wodę gromadzi się w specjalnych zasobnikach jednak i tu podejmuje się instalację specjalnych, wyposażonych w termostat reduktorów ciepła w celu ograniczenia ewentualnego wzrostu ciśnienia w zbiornikach. Warto też pamiętać, że przepływ wody w instalacji kominka z płaszczem wodnym jest uzależniony od elektryczności. Aby nie dopuścić do przegrzania wody w instalacji w przypadku braku elektryczności, należy system zaopatrzyć w dodatkowe, awaryjne źródło prądu (tzw. UPS).

Podsumowanie

Kominek z płaszczem wodnym działanie ma banalnie proste. Aby jednak w pełni cieszyć się tanim źródłem ciepła dla całego domu i ciepłej wody np. do kąpieli, należy pamiętać, aby nie było to jedyne źródło grzewcze w budynku i aby zadbać o zgodne z prawem (a nawet na wyrost) systemy bezpieczeństwa. Pamiętajmy też, aby w kominku – jakikolwiek by on nie był – palić tylko drewnem. Zapewni to właściwą emisję energii i nie będzie toksyczne. Palenie śmieciami, czy tworzywami sztucznymi jest nie tylko groźne dla zdrowia, ale również może owocować sporą grzywną, kiedy do domu zapuka straż miejska.