Kominki stanowią marzenie wielu właścicieli domów. Ten tradycyjny sposób ogrzewania od lat przechodzi renesans i powraca w nowej formie, jako wyjątkowa ozdoba salonu, punkt centralny domu, ale również źródło ogrzewania nawiewowego lub centralnego wodnego. Ogień płonący w kominku przynosi ciepło i światło, może także pomóc ogrzać energooszczędny dom w całości. Jaka jest całkowita cena kominka w nowym domu lub domu, który wcześniej go nie posiadał? Jak kształtują się koszty ogrzewania domu kominkiem?

Ile kosztuje kominek – elementy niezbędne do montażu

Decyzja o montażu kominka powinna być poprzedzona jego dokładnym zaplanowaniem. Wyznaczone miejsce na kominek powinno zapewniać odpowiednią, bezpieczną przestrzeń oraz oczywiście możliwość podłączenia do dostosowanego przewodu kominowego. Ile kosztuje kominek w domu? Pierwszym kosztem, jaki zapewne zostanie poniesiony, będzie zakup wkładu. Wkłady kominkowe ceny mają mocno zróżnicowane. Zależą one od typu wkładu, ale także jego zaawansowania technologicznego, materiału wykonania, producenta. Zaczynać się mogą nawet w okolicy 3000 złotych za najprostsze, niewielkie i mało wydajne modele. Górna granica jest ciężka do określenia, gdyż designerskie modele z licznymi przeszkleniami o dużej powierzchni mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Poza wkładem konieczna jest również obudowa lub zabudowa kominka, chyba że decyduje się na model całkiem wolnostojący, który tak naprawdę jest piecem kominkowym.

Wkłady kominkowe – ceny popularnych typów

Rodzaje wkładów kominkowych w najogólniejszym podziale są trzy:

  • tradycyjny wkład kominkowy – powietrzny, może być wykonany z różnych materiałów, najczęściej ze stali oraz może oferować różnego typu konstrukcje i drzwiczki z szybami:
    • klasycznymi, 
    • prostymi,
    • panoramicznymi,
    • narożne, 
    • dwustronne.
  • wkład kominkowy z płaszczem wodnym, umożliwiający ogrzewanie z użyciem systemu C.O.
  • kasety, czyli wkłady do istniejących kominków z otwartym paleniskiem, które pomagają polepszyć ich sprawność, bezpieczeństwo i estetykę.

Wkłady kominkowe ceny to bardzo zróżnicowany zakres. Przy wyborze wkładu warto wziąć pod uwagę nie tylko jego wygląd oraz sposób dystrybucji ciepła, ale również moc nominalną i sprawność. Cena klasycznego tradycyjnego wkładu jest zwykle najniższa, natomiast designerskie kominki z dużą ilością przeszkleń mogą osiągać dosyć wysokie ceny. Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym w najprostszych modelach to nieco większy wydatek, większe będą także koszty ich montażu.

Jaka jest cena obudowy kominka?

Kominek może zostać obudowany na kilka sposobów. Przede wszystkim obudowa może pełnić funkcję akumulującą ciepło albo też je izolować by było rozprowadzane przez system dystrybucji. Istnieją gotowe obudowy różnego typu, warto jednak zainwestować w materiały dobrej jakości. Kominek w bardziej nowoczesnym stylu może również zostać obudowany specjalnymi, odpornymi na wysokie temperatury płytami G-K odpowiednio zaizolowanymi od wkładu. Budując kominek koszt materiałów obudowy to również duży zakres cen, wahający się od nieco ponad tysiąca złotych do kilku-kilkunastu tysięcy, a w obudowach z wysokiej jakości kamienia na zamówienie nawet wyższych kwot.

Dodatkowe koszty przy instalacji kominka

Szacowanie ceny kominka na podstawie jedynie elementów takich jak wkład czy obudowa jest nieco mylące. Zatem tak naprawdę ile kosztuje kominek? Na koszt montażu składa się jeszcze kilka elementów, które w niektórych przypadkach mogą dosyć znacząco podnieść wartość całej inwestycji. Dodatkowe aspekty wpływające na całościowy kominek koszt to:

  • praca instalatora, łącznie z weryfikacją poprawności instalacji kominowej, ewentualnie instalacji centralnego ogrzewania w przypadku kominka z płaszczem wodnym – to kwoty od około 550 zł w przypadku podłączania jedynie do przewodu kominowego, do nawet 4000 zł za podłączenie do komina, CO i montaż obudowy kominkowej,
  • koszty materiałów – przewodów kominowych, elementów do zabudowy czy wykończenia ściany po montażu – kwoty mogą być mocno zróżnicowane,
  • zakup akcesoriów do użytkowania i pielęgnacji kominka.

Pamiętać również należy, że jeżeli kominek nie będzie głównym źródłem ogrzewania w domu, a jedynie elementem dekoracyjnym czy dodatkowym źródłem ciepła, to zakup paliwa do niego stanowić będzie dodatkowy, stały koszt jego utrzymania. W ostateczności zatem cena kominka może znacząco się różnić od kosztu wybranego wkładu czy obudowy.