Kominki w polskich domach to powoli standard. Czasami stanowią dodatkowe lub główne źródło ciepła, często jednak to przede wszystkim element wystroju wnętrza. Nowoczesne przestrzenie, jak i pomieszczenia w bardziej tradycyjnym stylu wykorzystują kominek jako centralny punkt domu mający skupić wokół siebie bliskich ludzi. Pomieszczeniem najczęściej wybieranym na montaż kominka jest salon, jako najbardziej reprezentacyjna przestrzeń. Jak urządzić salon z kominkiem, by był nie tylko estetyczny, ale również funkcjonalny? Oto kilka pomysłów na współczesny kominek w salonie.

Tradycyjne ognisko domowe

Moda na kominki w domu przyszła z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Tam posiadanie kominka na tyle mocno utkwiło w świadomości mieszkańców, że nawet nie mając możliwości jego instalacji, tworzone są atrapy czy wykorzystywane eko-kominki zasilane płynnym paliwem lub po prostu elektryczne. Jednak kominek w salonie w Polsce to obecnie niemalże standard nowo powstających domów jednorodzinnych. Obszerny kominek z klasyczną, kamienną obudową, albo też wykonany z kafli to ciekawy akcent w każdym wnętrzu. Mimo niemalże stylu retro przy niektórych współczesnych aranżacjach doskonale może się komponować z wieloma różnymi stylami wnętrz. Wygodne, tapicerowane meble z wykończeniami z drewna, obszerny bujany fotel, biblioteczka pełna książek i łagodne źródło światła nieprzebijające się przez światło dawane przez płomienie kominka – to widok klasycznego salonu, w którym kominek symbolizuje wciąż rozniecane ognisko domowe. Do wnętrz w takim stylu można wpasować również miękki dywan czy duże poduszki w formie siedziska.

Minimalizm i nowoczesność z kominkiem w salonie

Jeżeli jednak wnętrza w tradycyjnym stylu nie odpowiadają gustom inwestora i nadal zastanawia się, jak urządzić salon z kominkiem, może zaczerpnąć nieco ze współczesnych inspiracji. Przestronne i jasne wnętrza z minimalistycznym wystrojem to jeden z pomysłów na kominek w salonie. Klasyczny kominek może być obudowany ciemnym lub jasnym kamieniem w prostej formie. W jego okolicy warto zaplanować proste meble wypoczynkowe. Ściana przy której ma znajdować się palenisko może zostać odcięta od reszty wnętrza innym kolorem, który będzie podkreślał sam kominek.

Nowoczesne wnętrza można również wyposażyć we wkłady kominkowe narożnikowe. Dobrze prezentują się one w prostej zabudowie z płyt gipsowo-kartonowych albo też w nieco bardziej efektownych kamiennych obudowach z zabudowanym wlotem do komina. Taki kominek sprawdzi się dobrze także w mniejszych wnętrzach. Natomiast przestronne salony można wyposażyć w ciekawe konstrukcje wkładów kominkowych z prześwitem, w których dwie przeciwległe strony wkładu posiadają szyby. Tego typu aranżacja w ścianie może łączyć salon z na przykład kuchnią czy jadalnią, tworząc oryginalne i modne wnętrze. Całkowitej lekkości konstrukcji kominka może dodać wkład czterostronny, który doskonale sprawdzi się w dużych, otwartych przestrzeniach. Wymaga on jednak specjalnej konstrukcji komina, a jak urządzić salon z kominkiem kilkustronnym należy dobrze przemyśleć, by nie zakryć przypadkowo jego wyjątkowości.

Jak urządzić salon z kominkiem – praktyczne porady

Kiedy podejmuje się decyzje, jak urządzić salon z kominkiem często pada pytanie, gdzie umieścić telewizor. Jednym z pomysłów jest powierzchnia zabudowy nad kominkiem. Choć technicznie jest to możliwe przy odpowiedniej izolacji wkładu kominkowego, to jednak taki pomysł należy dobrze rozważyć. Kominek jako element dekoracyjny, a jednocześnie skupiający wokół domowników czy gości z założenia powinien być miejscem rozmów, kontaktów międzyludzkich. Telewizor, będąc centrum rozrywki, może wyjątkową atmosferę budowaną przez kominek po prostu burzyć. Poza tym oglądanie go przy rozpalonym kominku może być uciążliwe ze względu na mocne światło emitowane przez ogień.

Dobrze zaplanowany kominek w salonie powinien być praktyczny i bezpieczny. Nowoczesne zamknięte wkłady kominkowe zamontowane w prawidłowy sposób stwarzają możliwość posiadania nie tylko wyjątkowej dekoracji, ale również efektywnego źródła ogrzewania. Przy planowaniu kominka warto również pamiętać o wygodnym miejscu na opał oraz ewentualnym zabezpieczeniu przed dziećmi.