Ogrzewając dom kominkiem, możesz wprowadzić wiele oszczędności, w porównaniu do stosowania kotła gazowego. Które rozwiązanie jednak warto wybrać: kominek tradycyjny czy kozę?

Jak wygląda ogrzewanie domu kominkiem?

Podstawą działania kominka jest przekazywanie ciepła wytworzonego w palenisku do pomieszczenia. Ciepło trafia do powietrza znajdującego się pod obudową wkładu, a po ogrzaniu wypływa kratkami, które znajdują się w górnej części okapu. Dogodnym rozwiązaniem jest wykonanie obudowy z płyt gipsowo-kartonowych, ponieważ mogą one przybierać różne kształty. Od wewnątrz, należy wykonać izolację z płyt z wełny mineralnej o dużej gęstości oraz z wykorzystaniem folii aluminiowej.

Trzeba mieć świadomość, że kominkiem z wkładem uda się ogrzać tylko pomieszczenie, w którym znajduje się system. Jeżeli jednak chcesz wykorzystać to rozwiązanie do dostarczenia ciepła do kilku pomieszczeń, trzeba zbudować specjalną instalację pozwalającą na dystrybucję gorącego powietrza znajdującego się w palenisku. Wtedy ogrzewanie kominkiem całego domu będzie jak najbardziej możliwe.

Jak wygląda ogrzewanie domu kozą?

Kozy działają na zasadzie promieniowania ciepła w kierunku ścian, podłogi oraz znajdujących się w pomieszczeniu ludzi. Część energii wykorzystywana jest również do ogrzania powietrza krążącego wokół paleniska. Warto pamiętać, że:
• przód i góra kozy ogrzewa poprzez promieniowanie,
• dół i tył kozy ogrzewa przez konwekcję.

W ciasnych pomieszczeniach, blisko kozy wykonanej z materiałów żeliwnych może być naprawdę bardzo gorąco, szczególnie, jeżeli zostanie zastosowane rozwiązanie związane z promieniowaniem. Takie piece najlepiej sprawdzą się w dużych pomieszczeniach.

Kozy konwekcyjne w dolnej części posiadają wloty, przez które chłodne powietrze dostaje się do przestrzeni między ich korpusem a tzw. drugim płaszczem. Natomiast w górnej części znajdują się kratki wylotowe, przez które ogrzane powietrze wydostaje się do pomieszczenia. W pobliżu takiego pieca nie ma nieprzyjemnego uczucia gorąca, ponieważ ciepło rozchodzi się przede wszystkim do dalszych miejsc w pomieszczeniu.

Kozy najlepiej sprawdzają się w przypadku ogrzewania pojedynczych pomieszczeń. Rzadko spotykane są rozwiązania pozwalające na dystrybucję ciepłego powietrza do pozostałych pokoi.

Co wybrać: kominek czy koza?

Kominek spełni oczekiwania osób, które poszukują niebanalnych, efektownych rozwiązań idealnie komponujących się z aranżacją wnętrza oraz zdecydowały się na to rozwiązanie już na etapie projektowania domu. Tego typu system grzewczy pozwoli na ogrzanie całego domu poprzez dystrybucję gorącego powietrza albo wodne centralne ogrzewanie.

Koza spodoba się osobom, które mają niewiele miejsca, ale chcą zyskać nowy element wyposażenia wnętrza będący jednocześnie ogrzewaniem dla konkretnego pomieszczenia. Na to rozwiązanie mogą zdecydować się osoby, które mają już gotowy dom i nie chcą w nim przeprowadzać kosztownego remontu. Instalacja odbywa się szybko i bez żadnych problemów. Urządzenie może także stanowić alternatywę przez okres oczekiwania na ekipę, która wykona właściwy kominek w domu.